Kuriozitete
8 korrik 2021
Vaksinat nuk ju bëjnë magnetikë, ekspertët zbërthejnë videot me monedhat që ‘ngjiten’ në krah

Shumë video në rrjetet sociale të personave të vaksinuar kundër koronavirusit që ngjisin monedha në krahët e tyre kanë përhapur një konspiracion popullor që vaksinat kundër koronavirusit përmbajnë mikroçipa ose metale të tjera që gjoja përdoren nga autoritetet për t’i mbikqyrur të vaksinuarit.

Por në vend të fakteve, të gjithë këta njerëz në të vërtetë i kanë krahët me vaj natyral apo djersë, thonë ekspertët, transmeton Gazeta Express.

“Jo, marrja e një vaksine anti-COVID-19 nuk do t’ju bëjë magnetik, përfshirë këtu edhe vendin e vaksinimit që zakonisht është krahu juaj, sepse të gjitha janë të lira nga metale si hekuri, nikeli, kobalti, litiumi dhe elemente të tjera të tokës siç janë mikroelektronika, elektroda, nanotubë karboni dhe gjysmëpërçues nanowire që mund ta krijojnë një fushë elektromagnetike”, kanë thënë nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve e SHBA-së, shkruante gazeta amerikane, Miami Herald.

“Përveç kësaj, doza tipike për një vaksinë kundër koronavirusit është më pak se një mililitër, e cila nuk është e mjaftueshme për të lejuar tërheqjen e magneteve në vendin tuaj të vaksinimit edhe nëse vaksina është e mbushur me metal magnetik”, kanë deklaruar nga kjo qendër.

Disa mjekë thonë se metalet që njerëzit i shfaqin sikur po qëndrojnë me sukses në krahët e tyre të vaksinuar, vonojnë pak duke qëndruar ashtu pvetëm sepse ka një shirit të bashkangjitur pas tyre ose janë të përshkuara me ujë ose pështymë.

Por në shumicën e rasteve, metalet ka të ngjarë të ‘ngjiten’ në krahë për shkak të vajrave natyralë dhe lagështisë në lëkurën e njerëzve.

“Nga ana tjetër, disa substanca që vendosim në trupat tanë, si multivitamina, përmbajnë sasi të vogla metalesh si hekuri, dhe nuk i shihni njerëzit që magnetizohen tek ata pasi ata marrin atë vitaminë”, thotë Dr. Céline Gounder, specialist i sëmundjeve infektive dhe epidemiolog në NYU Langone Health.

Vaksinat Pfizer-BioNTech përmbajnë një përbërës aktiv: ARNi.

Vaksinat lëshojnë këtë molekulë – një lloj ARN që përbën materialin gjenetik të koronavirusit dhe tashmë mund të gjendet në trupat tanë – në qelizat tona. Kjo ARNi mbart udhëzime që i mësojnë qelizat tona se si të prodhojnë antitrupa që mbrojnë kundër koronavirusit.

Pjesa tjetër janë përbërës joaktivë të quajtur ekscipientë.

“Lëndët ndihmëse janë të nevojshme dhe shtohen në një vaksinë për qëllime specifike të tilla si stimulimi i një përgjigjeje më të fortë imune, parandalimi i ndotjes nga bakteret ose stabilizimi i fuqisë së vaksinës gjatë transportit”, thotë një ekip alergologësh i udhëhequr nga mjekët në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts .

Disa nga përbërësit joaktivë përfshijnë një shumëllojshmëri të lipideve, ose yndyrnave që formojnë një guaskë rreth molekulave të ARN-së dhe “ndihmojnë në mbajtjen e tij të paprekur dhe të qëndrueshme derisa të futet në trupin tuaj dhe të fillojë të bëjë punën e saj”, thotë Dr. William Schaffner, specialist i sëmundjeve infektive dhe profesor në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Vanderbilt.

Pjesa tjetër e përbërësve janë kripëra, të tilla si klorur kaliumi dhe acetat natriumi, sheqerna (saharoze) dhe tamponë të tjerë që ndihmojnë në ruajtjen e qëndrueshmërisë së vaksinës.

 Të ndryshme
Më shumë
Arifi: Zbutet situata me koronavirusin në Tetovë 22 qershor 2020
Komisioni për Antikorruspion kërkon që Merko të përgjigjet penalisht22 korrik 2021
10 mite rreth trupit tonë që duhen demantuar 8 korrik 2021