Kuriozitete
8 korrik 2021
10 mite rreth trupit tonë që duhen demantuar

Një mit shumë i famshëm që është demaskuar është se ‘njerëzit përdorin vetëm 10% të trurit të tyre’.

Teksa kjo mund të jetë e njohur deri tani, ka mite të tjera që shumë njerëz ende besojnë në to. Për shembull, nënat dhe baballarët tanë na thoshin të prisnim 30 minuta pasi të hanim para se të shkonim për të notuar. Sidoqoftë, ky është një keqkuptim që do ta shqyrtojmë më vonë.

Tani ne do donim t’i zhbënim 10 mite shumë të njohura, të cilave shumë njerëz u qëndrojnë ende besnikë.

“Rruajtja e këmbëve bën që flokët tuaj të rriten më të trashë dhe më të shpejtë”

E vërteta: Kur flokët tuaj fillojnë të rriten përsëri, mund t’ju duket sikur majat janë më të mprehta dhe më të errëta se zakonisht. Dhe kjo sepse flokët e rinj ende nuk duhet u ekspozuan ndaj elementeve natyrore, si rrezet e diellit dhe kimikatet që zbardhin ngjyrën e tyre. Kjo nuk do të thotë që brisqet shkaktojnë që qimet tuaja të rriten më të errët, të trashë dhe më shpejtë. Pra, nuk duhet të ndiheni nën presion për të ndryshuar rutinën tuaj të heqjes së qimeve nëse ajo ju mban të lumtur dhe të kënaqur.

“Njerëzit gëlltisin 8 merimanga në gjumë çdo vit”

E vërteta: Merimangat nuk kanë interes të na ngjiten dhe të arrijnë gojën tonë kur flemë. Dhe kjo sepse frymëmarrja jonë e rëndë dhe gërhitja janë shumë e rëndë për t’u afruar. Ne jemi gjithashtu shumë të mëdhenj për ta – ata në të vërtetë na shohin si një pjesë të peizazhit të tyre dhe asgjë më shumë. Për më tepër, do të ishte shumë e vështirë për njerëzit që të mos zgjohen nëse një merimangë bredh rreth e rrotull në fytyrën e tyre dhe u hyn në gojë.

“Mund të merrni artrit nga kërsitja e gishtave”

E vërteta: Arsyeja që na ‘çahen’ nyjet kur i shtrijmë ose i përkulim është sepse lëngu synovial (brenda tyre) po shpërthen. Ky është lëngu që lubrifikon nyjet tona dhe merr të gjithë presionin që vjen nga çarja. Shumë studime kanë treguar se ky zakon nuk shkakton artrit, por mund t’ju duhet të hiqni dorë prej tij për një arsye tjetër. Ajo që dimë është se çarja kronike e nyjeve mund të bëjë që dora juaj të ketë një kapje më të dobët.

“Karrotat mund të përmirësojnë vërtet vizionin tuaj”

E vërteta: Karotat janë një burim i shkëlqyeshëm i Vitaminës A, e cila dihet se përmirëson shikimin e natës. Sidoqoftë, një person nuk ka nevojë të hajë sasi masive të karotave për të marrë vitaminën e tyre, pasi mund të merret edhe nga ushqime të tjera. Është e rëndësishme megjithatë të kombinohen karotat me një lloj yndyre në mënyrë që të thithin të gjithë vitaminën A që mundeni. Përfundimi është se karotat do të ndihmojnë në mirëmbajtjen e shikimit tuaj në gjendje të mirë, por nuk mund ta përmirësojnë ose rikthejnë atë.

“Gjuhët tona kanë 6 zona shijesh”

E vërteta: Të gjitha rajonet e gjuhës sonë mund të zbulojnë të gjitha aromat dhe shijet e ndryshme që ekzistojnë në ushqime. Miti i zonave të shijes kthehet në vitin 1901, por kohët e fundit shkencëtarët e kanë demaskuar atë. Gjuhët tona kanë 5,000-10,000 sytha shijesh të shpërndara në të gjithë rajonin e tyre dhe ata i dërgojnë trurit tonë sinjale kur shijojnë diçka. Pra, ka të bëjë më shumë me perceptimin e trurit bazuar në përvojat dhe kujtimet tona sesa në zonat e shijes së gjuhëve tona.

“Dhëmbët e bardhë nënkuptojnë dhëmbë të shëndetshëm”

E vërteta: Dhëmbët e gjithsecilit janë të ndryshëm dhe ngjyra e tyre e jo e bardhë nuk do të thotë se janë jo të shëndetshëm. Thjesht mund të nënkuptojë që trashësia e smaltit të tyre është më e dobët, diçka që është plotësisht normale. Gjithashtu, faktorë të tjerë si plakja dhe pirja e duhanit mund të zvogëlojnë smaltin ose ta njollosin atë, duke hequr bardhësinë. Dhe nuk duhet të harrojmë për gjenetikën, e cila mund të shkaktojë që dhëmbët e dikujt të formohen në një mënyrë shumë specifike.

“Zemra juaj pushon së rrahuri kur teshtini”

E vërteta: Kur thithni ajër para se të teshtini, presioni në zemrën tuaj rritet, dhe pasi të teshtini ai ulet. Pra, natyrshëm, rrahjet e zemrës suaj ndryshojnë gjatë këtij procesi, duke ju dhënë idenë që zemra juaj të ndalet në çast. Mund të jeni të sigurt se aktiviteti elektrik në zemrën tuaj rifillon si normal dhe nuk ndalet sa herë që hunda juaj irritohet.

“Pasi të hani, duhet të prisni 30 minuta për të shkuar në not”

E vërteta: Të presësh 30 minuta deri në 1 orë pas ngrënies për të hyrë në ujë nuk është e nevojshme. Nuk ka asnjë provë konkrete që do të mbyteni nëse stomaku juaj është i mbushur. Në skenarin më të keq, mund të keni ngërç në stomak dhe kjo është arsyeja pse mund të dëshironi të notoni në ujëra të cekëta, në mënyrë që të dilni menjëherë. Tani, mund të mos jetë ndjesia më e rehatshme për të notuar me stomak të plotë, por nuk do të dëmtoheni nëse vendosni ta bëni këtë.

“Gjaku ynë është blu para se të bie në kontakt me oksigjenin”

E vërteta: Disa njerëz hutohen kur shohin përmes lëkurës se venat e tyre kanë një ngjyrë blu. Ky është vetëm një iluzion optik dhe jo provë se një pjesë e gjakut brenda trupit tonë nuk përmban asnjë oksigjen. Në realitet, gjaku mbetet i kuq i errët brenda venave tona dhe e bën një të kuqe vishnje kur takon oksigjenin. Dhe kjo falë një përbërjeje të quajtur hem, e cila është përgjegjëse për transferimin e gjakut në të gjithë trupat tanë.

“Nëse gëlltisni çamçakëz, ai qëndron në stomakun tuaj për 7 vjet”

E vërteta: Është e vërtetë që çamçakëzi nuk tretet në stomakun tuaj, por del nga trupi ashtu si çdo ushqim tjetër. Sigurisht që nuk qëndron në stomakun tonë për 7 vjet, por përkundrazi, ai largohet brenda 7 ditësh. Sidoqoftë, gëlltitja e çamçakëzit nuk është një ide e mirë, pasi shumë çamçakëzë mund të bllokojnë zorrët tuaja dhe të shkaktojë kapsllëk. Kjo është arsyeja pse duhet të keni kujdes me këtë zakon – veçanërisht me fëmijët.Të ndryshme
Më shumë
Dizajni i iPhone 12 nga Apple vjen në disa imazhe mahnitëse | FOTO26 gusht 2020
U kritikua për fustanin që veshi në Vatikan, Kim Kardashian ka një përgjigje 2 korrik 2021
Kufijtë e BE-së mund të mbeten të mbyllur për vendet e Ballkanit Perëndimor23 qershor 2020