Nga Bota
21 korrik 2021
Çfarë kanë lënë pas përmbytjet në Gjermani

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vizituar qytetin e shkatërruar të Bad Münstereifel dhe premtoi ndihmë qeveritare brenda pak ditësh.

Ajo i përshkroi si përmbytjet më të këqija të zonës në 700 vjet.

Shumë donacione dhe ekipe ndihmash kanë mbërritur nga pjesë të tjera të Gjermanisë. Kancelarja premtoi se do të nisë puna për kthimin e jetës në normalitet edhe pse shumë prona janë shkatërruar plotësisht.

Banorët e zonave të prekura nga përmbytjet tashmë kanë nisur të shohin se çfarë u ka mbetur nga banesat e tyre, pasi uji është tërhequr.

Siç shihet dhe nga fotografitë e publikuara nga mediat ndërkombëtare, dëmet duket se janë më të mëdha nga sa mendohej në fillim./tvklan.alTë ndryshme
Më shumë
Këshilltari kryesor i Trump që ndërmjetësoi takimin Hoti – Vuçiq jep detaje çfarë ndodhi sot dhe çfarë pritet nesër 3 shtator 2020
Kandiq godet Vuçiqin për të pagjeturit pas takimit me Kurtin, ia përmend rastin e Ramë Manajt16 qershor 2021
Përhapja e minjve detyron Australinë që të zhvendosë qindra të burgosur22 qershor 2021