Nga Vendi
14 shtator 2021
Byrnes: Kemi mbledhur ndihma për familjet e viktimave nga zjarri në Tetovë

Në Ambasadën Amerikane në Shkup, sot është organizuar aksion i dhurimit të gjakut, për nder të viktimave nga sulmi i 11 shtatorit të vitit 2001.

Ambasadorja amerikane Kate Marie Byrnes, e cila po ashtu dhuroi gjak, tha se e gjithë ndihma që do të mblidhet nëpërmjet “American corners”, do të dhurohet për familjet e viktimave nga zjarri në spitalin modular në Tetovë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Dua të shpreh ngushëllimet e mia për zjarrin që ndodhi javën e kaluar në kovid-qendrën në Tetovë. Si shtesë e përpjekjeve që ambasada jonë i ka organizuar së bashku me rrjetin ‘American Corner’, kemi organizuar aksione të ngjashme në të gjithë vendin. Të gjitha ndihmat e mbledhura do t’i dorëzojmë në Kryqin e Kuq në Tetovë, me qëllim që të ndihmojmë ata që pësuan nga zjarri”, tha Byrnes në fjalimin e saj.

Ndërsa duke kujtuar ngjarjet tragjike të 11 shtatorit të vitit 2021 në SHBA, Byrnes përmendi rëndësinë punës vullnetare dhe ndihmave.

Aksioni i dhurimit të gjakut zbatohet në bashkëpunim me Kryqin e Kuq të Maqedonisë së Veriut dhe Institutin për Transfuziologji./Telegrafi/Të ndryshme
Më shumë
Viti 1991 – Këngëtarja në foto, sot një nga zërat më të dashur për publikun23 shtator 2021
Grubi: Bashkësitë më të vogla nuk janë mjaftueshëm të përfaqësuara në administratën publike 5 gusht 2021
Moti sot në Maqedoninë e Veriut24 shtator 2021